ABILIMPIADA Konin 2019

W dniach 28-30 czerwca mieliśmy zaszczyt wziąć udział w XXIIII Olimpiadzie Umiejętności Osób Niepełnosprawnych im. Doktora Piotra Janaszka – ABILIMPIADA Konin 2019.

W imprezie wzięło udział 184 osoby tj. 49 drużyn z terenu całej Polski. Byli to reprezentanci Warsztatów Terapii Zajęciowej, Środowiskowych Domów Samopomocy, Domów Pomocy Społecznej, Fundacji i Stowarzyszeń oraz Szkoły Integracyjnej. W tegorocznej Abilimpiadzie uczestnicy mogli wykazać się w 15 konkurencjach indywidualnych oraz w 3 konkurencjach drużynowych.

Pierwszego dnia braliśmy udział w wykładach „Bariery zatrudnienia osób niepełnosprawnych w Polsce” prowadzonej przez prof. dr hab. Dobroniegę Trawkowską z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Drugi wykład dotyczył tematu bardzo ważnego i popularnego wśród osób z niepełnosprawnością tj. „Związki- na czym polega bliskość. Psychologiczne i seksualne aspekty relacji” prowadzony przez panią Sylwię Wojtysiak z Poznańskiego Ośrodka Psychoterapii Integracyjnej.

Drugi dzień upłynął nam pod znakiem zmagań, współzawodnictwa i emocji w konkurencjach indywidualnych.

Natalia Sobieszczyk brała udział w konkurencji „Bukieciarstwo” tematem którego było wykonanie nowoczesnej i trwałej kompozycji kwiatowej umieszczonej w eleganckim tekturowym pudełku.

Natalia za wykonanie flowerboxa zajęła I miejsce, otrzymała puchar ufundowany przez Pana Grzegorza Maciejewskiego, Wójta Gminy Kazimierz Biskupi oraz dyplom i nagrodę – wieżę marki Panasonic.

Żaneta Niemczyk wykonała najlepszą prezentację multimedialną na temat „Plastikowy problem”.

Konkurencja ta wymagała umiejętności pracy w systemie operacyjnym Windows oraz pracy w programie PowerPoint. Wykonała prezentację składającą się z 10 slajdów na których umieściła najciekawsze informacje korzystając z internetu. Żaneta za tę konkurencję zdobyła również I miejsce i otrzymała puchar ufundowany przez Pana Zbigniewa Hoffmana, Wojewodę Wielkopolskiego, dyplom i nagrodę rzeczową w postaci głośnika JBL.

Konstancja Żywiczyńska wykazała się umiejętnościami w konkurencji kartka okolicznościowa pt. „Dzień Matki i Ojca”. W tej dyscyplinie trzeba było wykazać się estetyką, samodzielnością, inwencją twórczą. Konstancja wykonała kartkę metodą scrapbookingu i zajęła zaszczytne III miejsce. Otrzymała power-bank Samsung.

Katarzyna Domoń grała udział w kategorii gastronomia, temat pracy „Kolorowy zakątek” – wariacje na temat zakąsek. Kasia otrzymała dyplom za udział oraz nagrodę w postaci ręcznika kąpielowego.

Trzeci dzień to praca drużynowa – to robienie czegoś z niczego, czyli wykonanie stroju eko. Zadaniem całej grupy było stworzenie stroju i zaprezentowanie podczas pokazu. Drużyna musiała wykazać się dużą oryginalnością , pomysłowością, estetyką wykonania, ogólnym wyrazem artystycznym, umiejętnością pracy w zespole.

Podczas Ambilimiady odbywały się ciekawe imprezy towarzyszące, które wypełniały wolny czas uczestników: pokaz magika, fotobudka, wata cukrowa, popcorn, możliwość zwiedzania stoisk z rękodziełem, słodki poczęstunek.

Największym zaskoczeniem dla nas wszystkich okazało się ze zostaliśmy „NAJLEPSZĄ DRUŻYNĄ ABILIMPIADY” i otrzymaliśmy puchar Prezydenta miasta Konina Pana Piotra Korytkowskiego.

Ta niesamowita impreza dostarczyła nam wielu pozytywnych emocji i wrażeń, te chwile rywalizacji stały się dla nas pewnego rodzaju oderwaniem od rzeczywistości- na kilka godzin zapomnieliśmy o trudach życia dnia codziennego, cieszyliśmy się tym, że jesteśmy razem. Za rok wrócimy na pewno!