Wycieczka Duszniki Zdrój

W dniach od 2-6.09.2019 r. grupa uczestników, pracowników i rodziców  naszego ośrodka brała udział w 5-dniowej wycieczce do Dusznik-Zdroju. Grupa zatrzymała się w pięknej i urokliwej Willi Scandia o rustykalnym wystroju. Wspaniali gospodarze, przepiękne otoczenie i przepyszna kuchnia sprawiają, że jest tu jak w domu.

Pierwszego dnia zwiedziliśmy rynek i park zdrojowy uzdrowiska. Bogata roślinność i soczysta zieleń przywołała wspomnienie mijającego lata. Spacerując po parku towarzyszyła nam muzyka wybitnego polskiego kompozytora Fryderyka Chopina. Kolejną atrakcją była najwyższa w Polsce rozświetlona, kolorowa fontanna. Mieliśmy również możliwość skosztowania leczniczej wody źródlanej.

W drugim dniu naszego pobytu poznawaliśmy Miasto Skalne. Te przepiękne formy zbudowane z piaskowca, wspaniale i malowniczo wyrzeźbione przez naturę, oczarowały nas. Otaczająca flora i szum strumyków rzeki Metuji pozwalały nam na pełną relaksacje.

Trzeciego dnia naszej wizyty w Sudetach zwiedzaliśmy barokowe Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Mieliśmy możliwość powierzyć swoje prośby Matce Boskiej. Kolejnym etapem naszej wyprawy były Błędne Skały. Jest to skalny labirynt położony w Górach Stołowych. Dostarczył nam wiele wrażeń – od lęku po ekscytację. Niektóre szczeliny i korytarze były tak wąskie, że trudno było nam się przez nie przecisnąć. Sprzyjająca pogoda spowodowała, że mogliśmy zobaczyć z tarasu widokowego Śnieżkę. Miejsce to było dla nas wielką próbą do przełamania naszych lęków i słabości. Wielką inspiracją dla nas i dla innych był Kamil i Mateusz, którzy dzielnie pokonali ten trudny szlak turystyczny.  Po tak silnych przeżyciach pojechaliśmy odprężyć się w uzdrowisku Kudowa Zdrój. Spacerując Parkiem Zdrojowym mieliśmy okazję skosztować wodę ze źródła mineralnego wśród zieleni i dźwięków muzyki.

Kolejnego dnia wstaliśmy o świecie, aby od rana wyruszyć na podbój Pragi, która przywitała nas przepiękną, słoneczną pogodą. Pierwszą atrakcją było podziwianie całego miasta z tarasu widokowego. Spacerując po malowniczych uliczkach podziwialiśmy zabytki Starego Miasta. Po pozytywnym przejściu kontroli straży odwiedziliśmy Plac Zamku na Hradnczanach, zwanym Zamkiem Praskim. Kolejną atrakcją była Katedra Św. Wita – naszą uwagę przyciągały przepiękne witraże znajdujące się wewnątrz gotyckiej katedry. Następnie  podziwialiśmy rzekę Wełtawię z Mostu Karola IV wśród dziesięciu barokowych rzeźb. Po ekscytującej przeprawie przez Pragę mieliśmy czas wolny przeznaczony na zakup pamiątek. Do autokaru wracaliśmy przez największy plac w Pradze – Plac Wacława. Naszej wspaniałej podróży po województwie dolnośląskim i  Czechach przewodziła zaprzyjaźniona, wspaniała pani Martyna, której pragniemy serdecznie podziękować.

Ostatniego dnia po przepysznym śniadaniu rozpoczęliśmy pakowanie się. Po przygotowaniu pokoi postanowiliśmy zwiedzić miejsce naszego pobytu, czyli Duszniki Zdrój. Miasto po raz kolejny urzekło nas swoim pięknem i urokiem.