Niektórzy z nas stale spotykają się z tymi samymi osobami w klubie, inni muszą wciąż mierzyć się z nowymi przeciwnikami na pingpongowych turniejach. Niezależnie od tego, czy widzisz swojego rywala po raz pierwszy, czy grasz z nim już któryś raz, świadoma analiza jego gry znacznie zwiększa twoje szanse na zwycięstwo.
Przeprowadzenie skutecznej analizy gry przeciwnika wymaga dwóch rzeczy: po pierwsze, w przypadku, gdy oceniamy rywala grając z nim, trzeba mieć wystarczającą ilość opanowania, dystansu i spokoju – nie dać się ponieść emocjom. Po drugie – trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Pierwszy aspekt związany jest z treningiem mentalnym, aby poznać sztuczki psychologiczne, które zwiększą efektywność twojej gry). Przedmiotem naszych rozważań będzie punkt drugi.
Zanim przejdziemy do wliczenia rzeczy, które należy uwzględnić, zwróćmy uwagę, że fakt, iż gramy z kimś względnie często i „mniej więcej” wiemy jak on gra nie może równać się metodycznej analizie. Nawet skąd inąd inteligentne osoby nie zawsze gotowe są korzystać ze swojej bystrości i siły umysłu przy stole tenisowym – po prostu automatycznie winią za swoje porażki techniczne niedoskonałości własnej gry. Jeśli dotychczas i ty tak robiłeś, spróbuj nowego podejścia.
Na co zwrócić uwagę? Lista jest długa:
– Odkryj wzory zagrań przeciwnika, na przykład: krótki serw, a potem szybka, zabójcza piłka, albo czy przy dłuższej wymianie stoi daleko od stołu i posyła długie piłki, czy też stara się grać piłki krótkie?
– Odkryj jego preferencje: czy dużo pracuje na nogach, by dogodnie (jak?) ustawić się do piłki, czy raczej oszczędza siły i czeka na korzystną okazję? Czy jego forhend i bekhend są równie dobre? Czy zawsze po odbiciu piłki wraca do środka stołu? Czy ma dwa-trzy sprawdzone zagrania, czy jest ogólnie dobry technicznie?
– Odkryj jego styl gry: czy gra szybko, czy wolno? Czy gdy przychodzą jego serwy od razu przechodzi do rzeczy, czy potrzebuje chwili na koncentrację? Czy szybko się rozkręca? Jak zmienia się jego gra w czasie meczu? Jak często korzysta ze swoich ulubionych zagrań?
– Sprawdź, jak radzi sobie z napięciem: czy w trudnej sytuacji gra ostrożniej, czy bardziej agresywnie? Czy wydaje się zdenerwowany, czy umie się opanować?
– Odkryj co prowadzi go do błędów: czy jest to spora strata punktów i związany z nią stres? Czy może raczej lekceważenie i przesadna pewność siebie? A może na siłę stara się grać zawsze w ten sam sposób?
– I na koniec sprawa bardzo ważna: jakim sprzętem gra? Czy używa czopów?
Odpowiedź na każde z tych pytań będzie stanowić dla ciebie wskazówkę taktyczną. Na przykład: jeśli przeciwnik mobilizuje się w trudnej sytuacji, nie próbuj szybko uzyskiwać dużą przewagę, a pełnię swoich umiejętności pokaż dopiero pod koniec. Jeśli w tarapatach traci panowanie na sytuacją, staraj się szybko wykorzystać swoje asy, stawiając go w trudnej pozycji.
Oczywiście z dokonaniem tej analizy nie musisz czekać do chwili, kiedy staniecie ze sobą twarzą w twarz po dwóch stronach stołu – jeśli to tylko możliwe, zanalizuj grę przeciwnika patrząc jak rozgrywa mecze z innymi graczami.