Analiza gry przeciwnika

Niektórzy z nas stale spotykają się z tymi samymi osobami w klubie, inni muszą wciąż mierzyć się z nowymi przeciwnikami na pingpongowych turniejach. Niezależnie od tego, czy widzisz swojego rywala po raz pierwszy, czy grasz z nim już któryś raz, świadoma analiza jego gry znacznie zwiększa twoje szanse na zwycięstwo.

Przeprowadzenie skutecznej analizy gry przeciwnika wymaga dwóch rzeczy: po pierwsze, w przypadku, gdy oceniamy rywala grając z nim, trzeba mieć wystarczającą ilość opanowania, dystansu i spokoju – nie dać się ponieść emocjom. Po drugie – trzeba wiedzieć, na co zwrócić uwagę. Pierwszy aspekt związany jest z treningiem mentalnym, aby poznać sztuczki psychologiczne, które zwiększą efektywność twojej gry). Przedmiotem naszych rozważań będzie punkt drugi.interbookie-tenis-stolowy

Zanim przejdziemy do wliczenia rzeczy, które należy uwzględnić, zwróćmy uwagę, że fakt, iż gramy z kimś względnie często i „mniej więcej” wiemy jak on gra nie może równać się metodycznej analizie. Nawet skąd inąd inteligentne osoby nie zawsze gotowe są  korzystać ze swojej bystrości i siły umysłu przy stole tenisowym – po prostu automatycznie winią za swoje porażki techniczne niedoskonałości własnej gry. Jeśli dotychczas i ty tak robiłeś, spróbuj nowego podejścia.

Na co zwrócić uwagę? Lista jest długa:

– Odkryj wzory zagrań przeciwnika, na przykład: krótki serw, a potem szybka, zabójcza piłka, albo czy przy dłuższej wymianie stoi daleko od stołu i posyła długie piłki, czy też stara się grać piłki krótkie?

– Odkryj jego preferencje: czy dużo pracuje na nogach, by dogodnie (jak?) ustawić się do piłki, czy raczej oszczędza siły i czeka na korzystną okazję? Czy jego forhend i bekhend są równie dobre? Czy zawsze po odbiciu piłki wraca do środka stołu? Czy ma dwa-trzy sprawdzone zagrania, czy jest ogólnie dobry technicznie?

– Odkryj jego styl gry: czy gra szybko, czy wolno? Czy gdy przychodzą jego serwy od razu przechodzi do rzeczy, czy potrzebuje chwili na koncentrację? Czy szybko się rozkręca? Jak zmienia się jego gra w czasie meczu? Jak często korzysta ze swoich ulubionych zagrań?interbookie-tenis-stolowy2

– Sprawdź, jak radzi sobie z napięciem: czy w trudnej sytuacji gra ostrożniej, czy bardziej agresywnie? Czy wydaje się zdenerwowany, czy umie się opanować?

– Odkryj co prowadzi go do błędów: czy jest to spora strata punktów i związany z nią stres? Czy może raczej lekceważenie i przesadna pewność siebie? A może na siłę stara się grać zawsze w ten sam sposób?

– I na koniec sprawa bardzo ważna: jakim sprzętem gra? Czy używa czopów?

Odpowiedź na każde z tych pytań będzie stanowić dla ciebie wskazówkę taktyczną. Na przykład: jeśli przeciwnik mobilizuje się w trudnej sytuacji, nie próbuj szybko uzyskiwać dużą przewagę, a pełnię swoich umiejętności pokaż dopiero pod koniec. Jeśli w tarapatach traci panowanie na sytuacją, staraj się szybko wykorzystać swoje asy, stawiając go w trudnej pozycji.

Oczywiście z dokonaniem tej analizy nie musisz czekać do chwili, kiedy staniecie ze sobą twarzą w twarz po dwóch stronach stołu – jeśli to tylko możliwe, zanalizuj grę przeciwnika patrząc jak rozgrywa mecze z innymi graczami.

źródło www.aktywni.pl