Style gry

Jakim jesteś graczem? Jak gra twój przeciwnik? Rozpoznanie własnego stylu gry oraz stylu gry rywala pozwala przewidzieć, jak potoczy się mecz oraz skorygować swoją taktykę.

Każdy zawodnik w tenisie stołowym prezentuje całkowicie odmienny styl gry w ping ponga, jest wielu zawodników którzy grają tylko i wyłącznie stylem nastawionym na atak, ale są również zawodnicy którzy swoją grę nastawiają wyłącznie na grę w obronie, oczywiście takich graczy jest coraz mniej ale nadal są i odnoszą sukcesy w tenisie stołowym. Oprócz tego w tenisie stołowym trzymanie rakietki podczas gry określane są stylami. Najpopularniejszym stylem trzymania rakietki jest styl europejski podczas to którego zawodnicy trzymają całą dłonią rakietkę a wszystkie palce oprócz palca wskazującego oplatają rękojeść rakietki. Z kolei palec wskazujący jest wyprostowany na okładzinie rakietki. Ten styl używa większość zawodników w Europie i Stanach Zjednoczonych i więcej jak połowa graczy z Azji. Innym i trochę egzotycznym stylem trzymania rakietki jest Penhold czyli tak zwany styl piórkowy podczas którego rakietkę trzyma się jak długopis. Tym stylem grają obecnie najlepsi zawodnicy świata z Chin, Japonii czy Korei. Oczywiście oba style trzymania rakietki mają swoje wady i zalety. Jednakże przy stylu piórkowym gra bekhendem jest nieco ograniczona i trudno się odbija piłeczkę.

centercrop

Tradycyjnie przyjęło się dzielić tenisistów stołowych na trzy typy: atakujących, blokujących i broniących. Choć istotną rolę odgrywa tu czynnik psychologiczny, to istnieją konkretne czynniki techniczne decydujące o przynależności do danej kategorii. Są nimi przede wszystkim: prędkość uderzenia i rotacja piłeczki.

Gracze blokujący

Ich taktyka to obrócenie przeciwko rywalowi jego własnej siły i rotacji. Grają zazwyczaj blisko stołu, a ich uderzenia są krótkie. Ich styl gry nie jest bardzo agresywny, ale dobry bloker potrafi bardzo skutecznie utrudniać przeciwnikowi przeprowadzenie ataku.

Mistrzowie obrony

To zawodnicy, którzy czekają, aż ich przeciwnik popełni błąd. Dobrze czują się zarówno grając przy samym stole jak i stojąc od niego daleko. Ich ulubioną formą rotacji jest backspin. Gracze o tym temperamencie atakują rzadko, ale nie należy ich lekceważyć. W zawodowym tenisie stołowym mężczyzn ten typ jest obecnie dosyć rzadko spotykany.

Gra w ataku

Gracze, którzy uderzają piłeczkę najmocniej i najszybciej to ci należący do kategorii atakujących. Ci z nich, którzy grają blisko stołu używają zagrań płaskich, ci którzy stoją dosyć daleko chętnie korzystają z topspinów.

Inny sposób opisu gry to ocena poziomu agresji, z jakim gra dany zawodnik. Choć najbardziej agresywni gracze należą przeważnie do ostatniej z wymienionych powyżej grup, to spotyka się również agresywnych blokerów: wszystko zależy od tego czy gracz jest gotowy podjąć ryzyko i postawić na szali utratę punktu lub nawet setu by uzyskać szansę na zdobycie przewagi.

Jak wykorzystać tego typu klasyfikacje w grze? Po pierwsze, należy posiąść zdolność oceniania rywala na gorąco – do tego przydatny będzie trening mentalny. Po drugie, gdy mamy już w głowie naszkicowany portret przeciwnika, trzeba wyciągnąć z niego wnioski i wykazać się elastycznością, dostosowując własny styl gry. Jeśli jesteś bardzo agresywnym graczem atakującym, a trafiłeś na dobrego, ostrożnego blokera, postaraj się pohamować swój temperament i ograniczyć ryzyko błędu – w przeciwnym razie szybko narobisz sobie dużych strat.

źródło www.aktywni.pl