KASY FISKALNE BAZA WIEDZY

Kasy, drukarki fiskalne

Jesteśmy autoryzowanym Przedstawicielem Firmy POSNET producenta kas fiskalnych. Specjalizujemy się w sprzedaży, instalacji i serwisie systemów sprzedaży utworzonych na bazie kas i drukarek fiskalnych. Posiadamy w swojej ofercie także najprostsze i najtańsze kasy nadające się do zastosowania w małych punktach sprzedaży detalicznej. Dysponujemy programami sprzedaży obsługującymi wszystkie modele drukarek fiskalnych. W ofercie znajduje się także wyposażenie dodatkowe do kas tj. czytniki kodów kreskowych, wagi itp.

Kasa fiskalna – co to jest ?pytania

Kasa fiskalna to urządzenie elektroniczne, służące do rejestracji obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej, posiadające moduł pamięci fiskalnej i posiadający homologację
Ministerstwa Finansów lub Głównego Urzędu Miar. Kasa fiskalna to potoczna nazwa kas rejestrujących. Wśród kas rejestrujących wyróżnia się kasy fiskalne oraz drukarki fiskalne. Podstawowa różnica polega na sposobie obsługi. Kasy fiskalne są obsługiwane bezpośrednio, poprzez klawiaturę urządzenia, natomiast drukarki fiskalne drukują jedynie paragony na podstawie rozkazów otrzymywanych z urządzenia zewnętrznego – komputera stacjonarnego PC lub POS, laptopa, tabletu lub smartfona.

Wybór kasy fiskalnej

Większość Klientów kupując kasę pyta o najtańsze urządzenie. Takie podejście ma sens, gdy kupuje się urządzenie na kilka miesięcy. Wiele osób wymienia telefony komórkowe co rok lub dwa a komputery co kilka lat. Tymczasem kasa fiskalna to urządzenie na minimum 5 lat. Dlatego sugerujemy wybór urządzenia, które nie tylko gwarantuje bezproblemową pracę przez cały okres użytkowania oraz zapewnia dodatkowe korzyści swoim użytkownikom. Przykład: prowadzący działalność związaną z towarami akcyzowymi może kupić najtańszą kasę fiskalną i na początku każdego roku spędzać wiele godzin na policzenie wartości sprzedaży alkoholu lub kupić urządzenie, które taki raport (od daty do daty) wydrukuje w ciągu paru sekund. Zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą, który dobierze urządzenie fiskalne oferujące maksimum korzyści.

Zakup kas i drukarek fiskalnych

Zakup kas fiskalnych jest czynnością niezwykle prostą. Wystarczy udać się do autoryzowanego sprzedawcy, który zatrudnia min. 2 techników serwisu z uprawnieniami wydanymi przez producenta urządzeń. Wielu producentów kas fiskalnych na swoich stronach internetowych publikuje listy swoich Partnerów – najczęściej tych największych oraz oferujących najlepszy poziom usług.

Kupując drukarkę fiskalną należy brać pod uwagę możliwości programu sprzedaży. Bywa czasem tak, że określony program współpracuje tylko z urządzeniami określonego producenta urządzeń fiskalnych, wtedy wybór drukarek fiskalnych jest niewielki. Wybierając lokalnego lub doświadczonego sprzedawcę kas fiskalnych warto skorzystać z wieloletniej wiedzy i doświadczenia. Często się bowiem zdarza, że sprzedawca wie, jakie wersje programów sprzedaży współpracują z określonymi drukarkami fiskalnymi, nawet gdy producent oprogramowania nie aktualizuje listy drukarek fiskalnych.

O czym warto pamiętać przy zakupie kasy fiskalnej?

Warto zapytać doradcę sprzedawcy kasy fiskalnej. Zachęcamy do kontaktu z naszym doradcą pod numerem telefonu (54) 282 66 25 lub 606 322 499 a przy kompleksowej wymianie urządzeń fiskalnych pod numerem telefonu 606 322 499. Bezpłatna porada czasem pozwala uniknąć decyzji, której skutki będą trwały minimum 5 lat, gdyż taka jest trwałość pamięci fiskalnej większości kas fiskalnych w Polsce.

Ważne: przed ufiskalnieniem pierwszej kasy fiskalnej Podatnik zobowiązany jest powiadomić Urząd Skarbowy o wprowadzaniu kas fiskalnych. Jest to jeden z warunków uzyskania ulgi tzw. fiskalnej (90% ceny netto urządzenia, ale nie więcej niż 700 zł na każde urządzenie). Więcej szczegółów na temat uzyskania ulgi u naszego doradcy pod numerem 606 322 499.

Odliczenie ulgi przysługującej za zakup kasy fiskalnej należy dokonać w deklaracji VAT za okres rozliczeniowy (miesiąc lub kwartał), w którym rozpoczęto ewidencję lub w następnych. Zgodnie z par. 115 art. 5 ustawy o VAT Urząd Skarbowy dokonuje zwrotu kwoty ulgi na rachunek bankowy podatnika w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, w terminie do 25. dnia od dnia złożenia wniosku przez Podatnika. Wniosek o zwrot ulgi do pobrania poniżej.

Ewidencja sprzedaży detalicznej

Ewidencja sprzedaży za pomocą kas fiskalnych to obowiązek, który dotyczy podatników dokonujących sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. Obowiązek rozpoczęcia ewidencji na kasie fiskalnej występuje po przekroczeniu limitu 20.000 zł obrotu ze sprzedaży, dokonanej na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych. W sytuacji, gdy przedsiębiorca rozpoczyna sprzedaż detaliczną w trakcie roku, limit jest wyliczany proporcjonalnie do okresu dokonywania sprzedaży detalicznej.

System sprzedaży detalicznej

System sprzedaży detalicznej jest technicznym rozwiązaniem ułatwiającym prowadzenie sprzedaży detalicznej. Systemy sprzedaży detalicznej składają się z 3 podstawowych elementów: urządzenie fiskalne (kasa fiskalna lub drukarka fiskalna), komputer lub sieć komputerowa oraz oprogramowanie pozwalające na prowadzenie ewidencji towarów oraz sprzedaży detalicznej. Większość systemów sprzedaży detalicznej korzysta z systemu kodów kreskowych poprzez ich drukowanie (drukarki etykiet), odczytywanie (czytniki kodów kreskowych) oraz zbieranie (kolektory danych, inwentaryzatory). Szczegółowych informacji udzieli nasz doradca pod numerem telefonu 606 322 499.